Açık Lise Kayıt Yenileme Tarihi ve AÖL Kayıt Yenileme Ücreti

0
2140

2017 Yılı 1. dönem Açık Lise kayıt yenileme işlemleri 21 Ağustos 2017 tarihi itibariyle başladı. AÖL kayıt yenileme işlemleri 15 Eylül 2017 tarihinde sona erecektir.

AÇIK LİSE YENİ KAYIT İŞLEMLERİ

1. Açık Lise Kayıt Yenileme Başvuru Tarihleri

Açık Öğretim Lisesi 2017 – 2018 Eğitim Öğretim Yılı I. Dönem Kayıt Yenileme Başvuru Tarihleri: 21 Ağustos – 15 Eylül 2017
Açık Öğretim Lisesi 2017 – 2018 Eğitim Öğretim Yılı I. Dönem Mazeretli Kayıt Yenileme Başvuru Tarihleri: 18 Eylül – 22 Eylül 2017

2. Açık Lise Kayıt Yenileme İşlemini Kimler Yaptıracak?

Öğrencilik durumu silik, donuk veya aktif olan öğrencilerimiz kayıt yenileme işlemi yaptıracaktır.Kayıt yenileme işlemini yaptırmayanlar I. dönem sınavına katılamaz.

3. AÖL Kayıt Yenileme Başvuru Yeri

Öğrencilik durumu “Aktif, Donuk veya Silik” olan öğrenciler kayıt yenileme sınav bedelini anlaşmalı bankalara yatırmış olanların, kayıt yenileme işlemleri sistem tarafından otomatik olarak yapılacaktır. Bu öğrencilerimizin kayıt yenileme işlemlerini tamamlatmak için Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüklerine müracaat etmelerine gerek yoktur.Otomatik kayıt yenileme işlemi için ilan edilen kayıt yenileme tarihleri arasında her gün mesai bitiminden sonra Açık Öğretim Lisesi Bilgi Yönetim Sistemi çalıştırılacaktır. Sistemin çalıştırıldığı saate kadar kayıt yenileme ücretini anlaşmalı bankalara yatıran öğrenciler öğrencilik durumları sistem üzerinden “Aktif” yapılarak kayıt yenileme işlemi tamamlanacaktır.

4. AÖL Kayıt Yenileme Sınav Bedeli

Açık Öğretim Lisesine kayıt yenileme sınav bedeli, 35 TL olarak belirlenmiştir. Öğrenciler, T.C. Kimlik numarasını beyan ederek Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası veya Halk Bankasının herhangi bir şubesine giderek MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğü hesabına, 30 TL ödeyecek ve  dekontu  muhafaza  edecektir.
Kayıt yenilemek için sınav bedelinin ödendiği, sistem üzerinden görülmektedir. Sistemde görünmeyen ödemeler, kayıt yenilemenizin gerçekleşmesini engeller. Bunun için sınav bedelinizi doğru hesaba yatırdığınızdan emin olunuz.
Kayıt yenileme sınav bedelinin 5 TL’ si ise Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü Okul Aile Birliklerinin vereceği banka hesap numarasına veya söz konusu okullardaki ilgili görevliye makbuz karşılığında ödenecektir. Kayıt yenileme işlemleri Açık Öğretim Lisesi Bilgi Yönetim Sistemi Tarafından otomatik olarak yapılan öğrenciler Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğüne kitap, resmi yazı vb. nedenlerle müracaat ettiklerinde kendilerinden 5 TL kayıt yenileme sınav bedeli alınacaktır.

5. AÖL Kayıt Yenileme Ödeme Kanalları

  • Kayıt yenileme ücretini https://odeme.meb.gov.tr internet adresinden tüm bankaların kredi kartı ile kayıt yenileme sınav bedelini yatırabilirsiniz.Tahsilat esnasında adaylardan talep edilen telefon numarası mümkün olduğunca adaya ait olması ve doğru telefon numarası bildirilmesi zorunludur.
  • Kayıt yenileme sınav bedeli anlaşmalı bankaların ATM’lerinden yatırılmaktadır. ATM’lerden yatıracağınız ücretin mutlaka Açık Öğretim Lisesi kayıt yenileme sınav bedeli olarak yatırıldığına dikkat ediniz.

Kimlerden Kayıt Yenileme Sınav Bedeli Alınmaz?

  • 1974 Kıbrıs Barış Harekatında şehit olanların eş ve çocuklarından, aynı mücadelede gazi olanlar ile eş ve çocuklarından
  • Şehitlerin eş, çocuk, kardeş, anne ve babasından, gazilerin ise kendisi ile eş, çocuk, anne ve babasından,
  • Vatani hizmet tertibinden şeref aylığı bağlananlar ile İstiklal Madalyası verilmiş olanlardan,
  • Mahkeme kararıyla eğitim tedbiri verilenlerden,
  • Ceza evinde tutuklu veya hükümlü olanlardan,durumlarını belgelendirmek şartıyla kayıt yenileme bedeli alınmayacaktır.Söz  konusu  belgelerin  fotokopileri  alınacak ve üzerine “aslı  gibidir” ibaresi yazılarak sisteme tarandıktan sonra öğrenci dosyasına konulacaktır.

Açık Lise öğrenci giriş sayfasına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

CEVAP VER