AÖL Açık Öğretim Lisesi

0
2531

Kısa adıyla Açık Lise, uzun adıyla Açık Öğretim Lisesi olarak isimlendirilen ve uzaktan eğitim öğretim sistemi olarak kurulmuştur. Açık Lise sistemine dahil olan bir öğrenci uzaktan sınavlara girerek hem okuyabilmekte hem de çalışabilmektedir. AÖL bu yönden çeşitli nedenlerle zamanında liseyi bitirememiş, eğitim hayatı yarım kalmış öğrenciler için önlerine çıkan büyük bir fırsat olarak değerlendirilmektedir. Açık Öğretim Lisesi kurulduğu günden bugüne kadar çeşitli değişimlere uğrayarak, örgün eğitimde okuyan öğrencilerden farklı olarak çok büyük kolaylıklar sağlamaktadır.

Lise öğrenim hayatına örgün eğitimde devam eden bir öğrenci Liseyi 4 senede bitirebilirken, Açık Öğretim Lisesine uzaktan devam eden bir öğrenci Açık Liseyi 2,5 yılda bitirebilmektedir.

Açık Lise sisteminde okuyan tüm öğrenciler örgün eğitimde okuyan öğrencilerle aynı haklara sahiptirler. AÖL öğrencileri YGS ve LYS sınavına girerek istediği bölümde okuyabilirler. Açık Öğretim Lisesi öğrencileri YGS ve LYS sınavlarından diploma notlarına bağlı olarak ek puan alma şansları vardır.

Açık Lisede Sınıfların Karşılığı Nedir?

Açık Öğretim Lisesi sisteminde sınıfların karşılığı şu şekildedir;
Lise 1. sınıfın karşılığı Açık Öğretim Lisesinde 1. ve 2. dönemdir.
Lise 2. sınıfın karşılığı Açık Öğretim Lisesinde 3. ve 4. dönemdir.
Lise 3. sınıfın karşılığı Açık Öğretim Lisesinde 5 ve 6. dönemdir.
Lise 4. sınıfın karşılığı Açık Öğretim Lisesinde 7. ve 8. dönemdir.

Açık Öğretim Lisesi Mezuniyet Kredisi Nedir?

Açık Öğretim Lisesine yeni başlayan ve alansız olarak kaydı yapılan öğrenciler için mezuniyet kredisi 192 kredidir. Bu öğrenciler bir dönemde maksimum 35 kredilik ya da daha az ders seçebilir. Örgün eğitimden başvuru yapan öğrenciler geçtiği derslerden muaf tutularak haftalık ders sayısına göre kredi alırlar.

AÖL öğrencileri Puanını tutturabildiği Üniversitelerin tüm Fakültelerinde okuyabilirler. (Hemşirelik, Hukuk, Mühendislik, Tıp, İşletme, Maliye vs..)

Açık Lise  mezunlarının diplomalarında, mezun oldukları okul bölümünde “Açık Öğretim Lisesi”, MAÖL Mesleki Açık Öğretim Lisesi mezunlarının diplomalarında ise mezun oldukları okul bölümünde “Mesleki Açık Öğretim Lisesi”  yazmaktadır.

AÖL Sınavlarındaki Uygulama Nasıldır?

Açık Lise sınavlarında her ders için çoktan seçmeli ve 4 şıktan oluşan 20 soru sorulmaktadır. Açık Öğretim Lisesinde not sistemi 100’lük sistem olarak uygulanmaktadır. Sınavda bir dersten başarılı olmak için, en az 9 soruya doğru cevap verilmesi ve 45 puan alınması gerekir. Açık Öğretim Lisesi sınavlarında verilen yanlış cevaplar doğru cevapları etkilememektedir. Öğrencilerin deyimi ile yanlış, doğruyu götürmemektedir.

Açık Öğretim Lisesi Yeni Kayıt, Kayıt yenileme ve Sınav Tarihlerine ulaşmak için buraya tıklayınız.

CEVAP VER