Açık Lise Mezuniyet Şartları

2
1827

Çeşitli sebepler yüzünden vaktinde lise eğitimini yarıda bırakanlar ve örgün eğitim dışına çıkanlar için Açık Lise çok güzel bir imkan ve bulunmaz bir velinimettir. Açık lisede okula gitmek yoktur, eğitim uzaktan sisteme göre yapılandırılmıştır. Senede 3 kez sınava girilir ve geçilen derslerden kredi toplanır. Açık Öğretim Lisesi sisteminde sınıfta kalma yoktur, dersten geçme sistemi vardır. Öğrenci en az 8 dönemde zorunlu dersleri bitirmek ve toplamda 192 krediye ulaşmak şartıyla mezun olur. Sıfırdan başlayan bir öğrenci Açık Lise sisteminden 2,5 yılda mezun olabilir ve isterse YGS – LYS sınavlarına girerek Üniversite okuyabilir.

Açık Lisede mezun olabilmek içi 4 şart vardır. Bu dört şartın tamamının yerine getirilmesi gerekir. Biri bile eksik olsa mezun olamazsınız. Süre sınırı yoktur, ister 2,5 senede ister 70 sene sonunda mezun olabilirsiniz.

Açık Öğretim Lisesi Mezuniyet şartlarını aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz;

  1. Lise sondan gelen öğrencilerin toplam dönemi ve toplam kredisi yeterli bile olsa en az bir kez sınava girmiş olması gerekir.
  2. Zorunlu ortak derslerin tamamından sınava girmesi ve bu dersleri ya geçmek yada muaf olması gerekmektedir. (Dil ve Anlatım Dersini mutlaka geçmesi gerekir, bu dersi geçemediği sürece kesinlikle mezun olamaz.)
  3. Örgün eğitimde ve Açık Lisede öğrenim gördüğü toplam dönemin en az 8 olması gerekir.
  4. Sınavlarda topladığı kredinin en az 192 kredi olması gerekir.

Bu şartların tamamı karşıladığınızda Açık Öğretim Lisesinden mezun olabilir ve ister Mesleki Açık Öğretim Lisesine giderek ikinci bir lise diploması alabilir yada YGS ve LYS sınavlarına girerek hayalinizdeki Üniversiteye gidebilirsiniz.
Bu memlekette dışarıdan Açık Orta Okulunu, ardından Açık Öğretim Lisesini ve ardından Üniversite okuyup Doktor, Avukat, Mühendis olmuş nice azimli fertler yetişmiştir. Bunların arasında sizde olabilirsiniz.

Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?

2 Yorumlar

  1. S.a Hocam ben Neriman, Açık lisede toplam 7. dönemdeyim ve zorunlu ortak kredim hiç kalmadı. Toplam kredim şu an 184 ve 3. sınav sonunda toplam kredim 192 kredinin üstüne çıkacak. 3. dönem sınavı sonunda mezun olabilir miyim?

CEVAP VER