Açık Lise 2. Dönem Kayıt Yenileme – 2017 Yılı 2. Dönem

0
2275

Açık Öğretim Lisesi 2017 yılı 2. dönem kayıt yenileme işlemleri, 25 Ocak 2017 tarihinde başlayıp 03 Şubat 2017 tarihinde sona erecektir. Açık Lise kayıt yenileme tarihlerinde herhangi bir değişiklik olduğunda, ilgili değişiklik sitemizin duyurular bölümünden yayınlanacaktır.

Kayıt Yenileme İşlemleri Nasıl Yapılır?

18 yaşından gün almamış olan Açık Öğretim Lisesi öğrencilerinin yılda 2 dönem, 3. Dönem sınavının ilk günü itibariyle 18 yaşından gün almış olanların ise yılda 3 dönem kayıt yenilemeleri zorunludur.

Öğrenciler, Açık Lise sınavlarına girebilmek için Açık Öğretim Lisesi Kayıt Yenileyerek ders seçimi yapmak zorundadırlar. Kayıt Yenileme tarihleri, Açık Öğretim Lisesi Müdürlüğü tarafından belirlenen iş takviminde ayrıca yayınlanır. Açık Lise Kayıt Yenileme işlemi için aşağıdaki adımları takip ediniz.

1. Adım: Bankaya Kayıt Yenileme Ücretini Ödeyiniz.

  • Açık Öğretim Lisesine daha önce kayıt yaptırmış aktif, donuk yada silik kayıt yenileyecek olan öğrenciler, AÖL müdürlüğü tarafından her yıl belirlenen Kayıt Yenileme Katılım Bedelini ilgili bankalardan birine ödemek zorundadırlar. 2017 yılında, 2. dönem için Kayıt Yenileme ücreti, 35 TL olarak belirlenmiştir.
  • Açık Lise Öğrenci adayı, T.C. Kimlik numarasını beyan ederek Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası veya Halk Bankasının herhangi bir şubesine giderek Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü, MEB Döner Sermaye İşletmesi Müdürlüğü hesabına, 30 TL ödeyecek ve dekontu muhafaza edecektir. (Not: Halk Bankası ayrıca havale ücreti talep etmektedir.)
  • Kayıt Yenileme bedelinin 5 TL’ si ise Halk Eğitim veya Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğü Okul Aile Birliklerinin vereceği banka hesap numarasına veya söz konusu okullardaki ilgili görevliye makbuz karşılığında ödenecektir.
  • Kayıt Yenileme için Katılım Bedelinin ödendiği, sistem üzerinden görünmektedir. Sistemde görünmeyen ödemeler, kayıt yenileme işlememizin gerçekleşmesini engeller. Bunun için Katılım Bedelinizi doğru hesaba yatırdığınızdan emin olunuz.
  • Öğrencilik durumu sistem üzerinde aktif ve donuk olanların kayıt yenileme işlemleri Açık Öğretim Lisesi Bilgi Yönetim Sistemi Tarafından otomatik olarak yapılacaktır. Kayıt yenileme işlemi otomatik olarak yapılan öğrenciler Halk Eğitimi Merkezi veya Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğüne kitap, diploma veya resmi yazı vb. almak için müracaat ettiklerinde kendilerinden ayrıca 5 TL Açık Lise Kayıt Yenileme katılım bedeli alınacaktır. Öğrencilerimizin ikinci bir defa katılım bedeli ödememesi için bulunulan dönem adına ödenmiş olan 5 TL katılım bedeli makbuzunu mutlaka saklamaları ve yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.

2. Adım: Kayıt Yenileme İşlemi

  • Açık Öğretim Lisesi Öğrencilik durumu sistem üzerinde aktif veya donuk olan öğrenciler, katılım ücretini anlaşmalı bankalara yatırdığı günün, mesai saatinin bitmesini bekleyecekler.
  • Açık Öğretim Lisesi Öğrencilik durumu sistem üzerinde silik olan öğrenciler Halk Eğitimi Merkezi veya Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüklerine müracaat ederek kayıt yenilme işlemlerini yaptıracaklardır.

3. Adım: Derslerinizi Seçiniz

  • Öğrencilik durumu Aktif hâle gelen öğrenciler, sisteme girerek sınava girecekleri dersleri seçerler. Ders seçimindeki tüm sorumluluk öğrenciye aittir.
  • Ders seçimi işlemini nasıl yapacağınız konusundaki açıklamalar için buraya tıklayınız.

Kayıt Yenileme Döneminde Kimler Kayıt Yenileme İşlemini Yaptırmalı?

İçinde bulunulan dönem itibariyle Açık Öğretim Lisesinde öğrencilik durumu Aktif, Donuk ve Silik durumdaki öğrenciler kayıt yenileyebilirler.

 

CEVAP VER